Reportáž ze zahájení Evropského hlavního města kultury 2013
Dva roky před Plzní se staly Evropským hlavním městem kultury Košice. Město s námi má hodně společného: je přibližně stejně velké, s průmyslovým zázemím, krásným historickým centrem, ale i problémovými sídlišti na okrajích města. Podobně jako my se během příprav projektu EHMK potýkalo s finančními problémy a personálními změnami, některé důležité investiční stavby se nestačily do začátku roku dokončit. Přesto se evropského kulturního předsednictví východoslovenská metropole zhostila hrdě a ukázala, že Košice mohou nabídnout zajímavý program.
Hned po příletu nebo příjezdu vlakem (do Košic se dá pohodlně dojet přes noc přímým spojem z Prahy) vás uvítají cedule v několika jazycích a infostánky s usměvavými hosteskami, které vám ochotně poradí i doporučí, co stojí za vidění. Dobrovolníky potkáte i v ulicích města, galeriích a všude tam, kde se nějaký program odehrává.
My jsme v rámci zahajovacího víkendu zažili skvělou atmosféru košických hudebních klubů, kdy souběžně v desítce z nich probíhaly živé koncerty různých žánrů. Něco takového si umím představit i v Plzni, hospůdky v pěší vzdálenosti k multižánrovému klubovému festivalu přímo vyzývají.
Jako třešnička na košickém hudebním dortu vystoupil britský zpěvák Jamiroquai a roztančil plnou hokejovou arénu.
Slavnostní zahájení probíhalo na hlavním košickém náměstí, zaplněném několika tisíci lidí. Během hodinové show se předvedly různé slovenské kapely, folklórní zpěvačky v konfrontaci s punkovou kapelou, dívčí basketbalová reprezentace z Košic, která slaví mezinárodní úspěchy, ale i francouzští beatboxeři ze „sesterského“ Marseille, které je druhým letošním městem kultury. Vrcholem byl živý přenos pozdravu astronautů z mezinárodní vesmírné stanice ISS, kteří z oběžné dráhy Země popřáli Košicím hodně úspěchů. Na konec nechyběl obligátní ohňostroj. Ten bohužel nebyl kvůli špatnému počasí moc dobře vidět, a abych byla upřímná, ani ne tři týdny po Silvestrovských oslavách nebyl zas až nutný. Naopak laserová světelná show na okolních domech a barevné nasvícení košické katedrály dodaly městu elegantní kouzlo.
Za co musím kolegy z týmu Košice 2013 také pochválit, bylo originální řešení pódia vystavěného z několika posuvných kontejnerů. Něco podobného se už v Plzni objevilo taky, jako první s tím přišli nadšenci ze sdružení Popojedem, kteří na jaře loňského roku dočasně otevřeli na náměstí první kontejnerovou bezbariérovou kavárnu. V červnu kontejnery uvidíte v ulicích Plzně znovu, a to v rámci měsíce Meliny Mercouri.
Ale zpátky ke Košicím. Hlavních taháků jejich kulturního programu je hned několik. Literární fandové uslyší na jméno Sándora Máraie, významného košického rodáka, který je takovým slovenským Kafkou. Stejně jako jeho si Pražané nárokují spolu s Němci, Márai patří Košičanům i Maďarům. Vyznavači alternativní kultury by určitě měli navštívit Tabačku, bývalou továrnu přeměněnou na hudební klub, a časem i zrekonstruovaná kasárna Kulturpark. Milovníci dobrého jídla a pití si přijdou na své v restauracích, kde se mísí slovenská a maďarská kuchyně a tokajské víno teče proudem. Příznivce historických památek potěší návštěva opraveného Dómu svaté Alžběty z roku 1380, který je nejvýchodnější gotickou stavbou západního typu v Evropě a největší slovenskou církevní stavbou.
V Košicích jsme načerpali inspiraci, cenné rady i poučení, jak věci dělat lépe. Tak doufejme, že se vše vydaří a za dva roky pro vás připravíme skvělý, i když třeba ne tak velkolepý program. Každopádně Košice toho letos předvedou ještě dost, a tak pokud se vám nechce čekat do roku 2015, vyražte okouknout Evropské hlavní město kultury už teď na Slovensko!
Mirka Reifová
(Plzeň 2015)