Dobrá zpráva pro příznivce unikátního objektu, nacházejícího se v části obvodu – Slovany - Petřín. Tato zajímavá výšková budova k sobě poutá v poslední době oči i uši všech domorodců, ale i osvícených příznivců této mimořádné stavby. Doufám, že přízní této stavbě pomůže i mimořádný rok 2015. Zatím to tak vypadá. Již jsem se zúčastnila několika akcí pořádaných v tomto objektu se kterým bylo dost macešsky zacházeno – krátkodobý rozlet co by pivovar „Světovar“ , pak armády vládly a pak zase nikdo a nynější stav je takový jaký je. Již několik let se zde konají programy pro oslovení návštěvníků, - nejen pro odborníky, ale i pro nadšence a také pro rodiny s dětmi – to jsou budoucí návštěvníci. Tento prostor je tak obrovský, že každá aktivita se zdá titěrná, ale blýská se na dobré časy. Letošní rok sleduji a hlavně se zúčastňuji nabízených aktivit. Ještě zima vítězila a brány Světovaru se již otevřely zajímavou výstavou Jiřího Beránka „Síla ticha“ s komentářem autora. Veřejná presentace projektu revitalizace Světovaru na multifunkční kulturní centrum 4x4 Cultural factory se zpracovatelem projektové dokumentace a hlavně prohlídkou objektu mě doslova ohromil. Je to místo rozsáhlé, obrovské, vysoké, široké, zanedbané, používané, elektrifikované, se zbytky po minulých držitelích a vůbec jsem z toho v šoku. Neumím si představit, že by takovýto kolos se mohl opravit nebo upravit – revitalizovat za 100 mil. Je to podobný objekt jako historický klášter Chotěšov. Moc velký objekt a opravy budou trvat léta
a nebudou nikdy u konce. Ale nezoufejme, nastínění projektu s následnými úpravami je v dobrých rukou a snad nadšení neopadne. Tak tomu bylo i na komentované architektonické procházce Slovany – Světovar, která začínala na Mikulášském náměstí. S průvodním slovem arch.Anny Hostičkové se dotkla některých zajímavostí v tomto obvodu. S komentářem architektů jsme se dozvěděli zajímavosti o objektu „Éčko“, roh Koterovské a Sladkovského s ulicemi rovnými jako podle pravítka a novostavby v tomto obvodu se některé povedly a některé se tomu sice chtěly přiblížit, ale nepovedlo se. Procházka pokračovala k parku „Přátelství“ dříve – nyní „Chvojkovo lomy“, výškové paneláky- dnes docela vesele barevné, přes „Galerii Dvořák“ až k nejstarším cihlovým domům na konci Koterovské a Slovanské aleje. A pak už jsme zamířili k našemu vytouženému cíli „Světovar“ a z původních asi 100 účastníků architektonické procházky nás narostlo asi na 150. V objektu Světovaru nás totiž čekal architekt Benjamin Frágner s přednáškou „ O rekonverzi industriálních prostorů“ – představení projektů Výzkumného centra průmyslového dědictví. Přednáška by byla možná ještě zajímavější, kdyby se více hovořilo k již vybudovaným objektům, ke kterým měl přednášející dostatek fotografií. Podle mě to bylo zbytečně stručné a neřekl nic nového k objektu Světovaru.
Další beseda byla s Václavem Cílkem, který byl očekáván davy jeho příznivců. Sál byl plný do posledního místečka a opozdilci museli již stát. Myslím, že kdo zná Václava Cílka z TV a podobných pořadů, ví co má očekávat! Ano – tento geniální vypravěč a filosof si jen sedl na pódium, vzal si do ruky mikrofon a už se rozjely jeho úvahy o životě, poutnictví – některých poutních místech, které jsme mohli sledovat na obrazovce za ním. Jeho přednáška jako vždy byla vedena s milou přesvědčivostí, znalostí a přehledem daného tématu. Jen mě zarazilo, že bylo málo dotazů na přednášejícího, zato pro podpis do jeho knih, které tento autor napsal, bylo velké množství, ale autorova vstřícnost se vyplatila všem trpělivě čekajícím.
Pro „Světovar“ je to velký přínos, protože lidé se naučí nasměrovat se na tento objekt a určitě své zážitky dají dál – svým přátelům a známým jako to udělám i já!
Ivana Pulicarová
0 comments:
Post a Comment