Friday, August 9, 2013

Jak dobrovolníci pomáhali Plzni státi se hezčím městem kultury

Dokážete si představit prázdniny s rýčem, pilkou nebo kosou v ruce? Prací v cizí zemi spolu s vrstevníky různých národností, kdy hlavní odměnou je dobrý pocit ze společného díla, poznávání nových míst, jazyků i kultur? Přesně tak strávilo dva týdny 15 doborovlníků z 8 zemí, kteří v červenci přijeli do Plzně v rámci mezinárodního workcampu Pěstuj prostor – Foster the City, aby pomohli naplnit přání obyvatel Plzně. Podíleli se na úpravách několika míst ve městě, která vyšla z programu Pěstuj prostor společnosti Plzeň 2015.



Své první dny strávili dobrovolníci prořezáváním, čištěním a sečením Zapomenuté zahrady na Lochotíně – bývalého ovocného sadu, který je dnes ve vlastnictví města jako rozvojová plocha pro Fakultní nemocnici. Místo, kde se ještě před několika dny nacházely neprostupné houštiny a metrová tráva se díky práci dobrovolníků, odbornému vedení občanského sdružení ENVIC i spolupráci Správy veřejného statku města Plzně proměnilo v krásnou přírodní zahradu. Tři upravené palouky různorodého charakteru poskytující dostatek klidu pro rozjímání nad knihou, piknik s přáteli či muzicírování. V úterý 9. 7. se zahrada slavnostně představila veřejnosti během prvního sousedského večera. Dobrovolníky i organizátory potěšila hojná účast Plzeňanů včetně obyvatel z okolních ulic, z nichž někteří poutavě vzpomínali na podobu zahrady před dvaceti nebo čtyřiceti lety. Na více než sto návštěvníků čekala komentovaná prohlídka, opékání vuřtů i hraní, zpívání a bubnování u ohně. Program v zahradě bude pokračovat na podzim, kdy občanské sdružení Envic plánuje pořádat slavnosti jablek. Přístup z města: po Saském mostě na Roudnou, ulicí Pod Všemi svatými, „myší dírou“ do ulice Pod Záhorskem a po schodech do Zapomenuté zahrady; odkaz na mapu zde


Po úpravách Zapomenuté zahrady se dobrovolníci přesunuli na Světovar, aby pomohli uklidit a uspořádat skladové prostory užívané plzeňskými neziskovými organizacemi. Ještě významnější úkol zde na ně čekal v podobě výroby nábytku z dřevěných palet pro komunitní piknik na Terasách U Mrakodrapu. Piknik proběhl v úterý 16. 7. a oživil významné, ale nepříliš používané místo v sousedství řeky Radbuzy – terasy na Anglickém nábřeží. Plzeňské veřejnosti se představili účastníci workcampu, kteří rozděleni do týmů navařili oblíbené speciality ze svého domova. Večerem provázely tóny houslí a akordeonu pouličních hudebníků, při setmění se terasy rozsvítily svíčkami a živě se bavící společnost se jen pomalu rozcházela domů. Na přípravě večera se mimo Plzně 2015 podílelo občanské sdružení Johan.



Posledním působištěm dobrovolníků se stal zemník U Ježíška – zemní val u řeky Radbuzy za mostem Milénia. Tato navážka zeminy a stavebního odpadu vznikla při stavbě zmíněného mostu a dodnes zabírá významnou část plánovaného parku U Ježíška. Plzeň 2015, povzbuzena zájmem plzeňské veřejnosti o úpravu řek a jejich okolí, se rozhodla za pomoci dobrovolníků val zpřístupnit a vdechnout mu nový život. Navázala tak i na aktivity občanského sdružení k světu., které na tomto místě provozovalo hudební kontejner a které pomohlo s plánováním úprav valu. Během týdenní práce se zemník proměnil k nepoznání. Čerstvě posečené svahy zdobí přístupové schodiště, které dobrovolníci zpevnili hlínou, kameny a travními drny. Boční rampa slouží jako bezbariérový přístup pro rodiče s kočárky, cyklisty a dopravu technického vybavení. Jižní terasy se ve spolupráci s o.s. Envic zazelenaly dýněmi. Celou proměnu završilo kulturní odpoledne. Během něj vystoupily mladé kapely z Plzně a okolí a dobrovolníci představili sérii scének, ve kterých návštěvníkům přiblížili zážitky z dvou týdnů workcampu. Nově přístupný zemník zabydlela stovka posluchačů, pro které byly připraveny lehátka Pěstuj prostor, hudba, občerstvení a zejména výhled na kostel sv. Mikuláše, most Milénia i řeku Radbuzu.

Poděkování za ochotnou spolupráci při plánování aktivit na zemníku U Ježíška patří Správě veřejného statku města Plzně a Úřadu městského obvodu Plzeň 2.

Přístup z města: po cyklostezce z Denisova nábřeží nebo od papírny; odkaz na mapu zde

Pořadatel workcampu: Plzeň 2015, o.p.s.
Hlavní partner workcampu: Inex-SDA

Partnerské organizace jednotlivých projektů: Zapomenutá zahrada: o.s. Envic, Piknik U Mrakodrapu: o.s. Johan, Zemník U Ježíška: o.s. k světu. Partnerské úřady: Magistrát města Plzně, Správa veřejného statku města Plzně, Útvar koncepce a rozvoje města Plzně, Úřady městského obvodu 1, 2 a 3

Sponzoři workcampu: M.A.T. Group, s.r.o. – velkoobchod železářského zboží, Ramirent, s.r.o. – pronájem stavební mechanizace, Ametyst, o.s. – ekologická organizace, Pavel Šilhánek, spol. s.r.o. – dřevoprodej, PaedDr. Petr Nosek – dřevoprodej, Tesco Stores ČR a.s. – síť maloobchodů, Profiskal, s.r.o. – prodej a půjčovna nářadí, AZ-Pro Michal Havlíček s.r.o. – prodej a půjčovna nářadí.

Ubytovací prostory poskytla TJ Sokol Plzeň I. v sokolovně ve Štruncových sadech. Stravování a občerstvení zajistilo vegetariánské bistro Satyr a tapas bar Amor Vino.

Děkujeme všem partnerům, kteří přispěli k uspořádání historicky prvního mezinárodního workcampu v Plzni!
Fotky z workcampu si můžete prohlédnout na Facebooku akce
Categories:

0 comments:

Post a Comment