Friday, November 22, 2013

Setkání EVERFUND vol.00 offline - 20. 11. 2013

Předposlední listopadová středa se v plzeňském bistru a kavárně Anděl nesla ve znamení setkání kreativních lidí všech věkových skupin, různých zaměstnání i odlišných zájmů.  Večer se tu ke společné diskusi o podpoře kreativity a podnikání v Plzni sešly zhruba tři desítky lidí s nejrůznějšími nápady na konkrétní projekty.


Za vším stál tým Plzně 2015, konkrétně projekty Everfund a Kreativní inkubátor, které se právě rozjezdu a podpoře vzniku unikátních projektů věnují. Jejich cílem je nastartovat a zviditelnit projekty z různých kreativních odvětví, podpořit začínající umělce a propojit je s podnikatelskou sférou. O to se Everfund  bude snažit pomocí webové platformy, která staví na kombinaci komunitního financování a přímého zapojení lidí do jednotlivých projektů. V praxi to vypadá tak, že svůj vysněný projekt, který jste dosud měli možnost představovat jen známým ve svém bezprostředním okolí, prezentujete na stránkách Everfundu. Popíšete, o co se jedná, vysvětlíte co je cílem projektu a samozřejmě co byste rádi jeho zviditelněním získali. Nemusí jít nutně jen o finanční podporu, ale i o materiální výpomoc nebo spolupráci. Někdo, komu se projekt zalíbí, Vám tak může třeba půjčit židle nebo odvést svou dodávkou aparaturu na místo konání koncertu. Sehnat můžete ale i spolupracovníky a sympatizanty. Díky Everfundu si můžete podle reakcí ostatních ověřit, zda má projekt šanci uspět a jaké jsou možnosti získat zdroje na jeho realizaci.


Cílem setkání nebylo projekty jen představit, ale také o aktuálních projektech Plzně 2015 diskutovat. O to se postarala Michaela Mixová, která stojí v čele projektu Kulturní inkubátor. Právě záměr inkubátoru podpořit talenty a podnikání v kreativních odvětvích v Plzni lákal účastníky večera k diskusi o zapojení se do projektu. Inkubátor plánuje poskytnout nejen prostory pro práci, ale i poskytovat poradenství stejně jako propojení jednotlivých projektů s potenciálními zákazníky. Inkubátor si tak bere za cíl kreativní myšlenky nejen podporovat, ale hlavně je následně pomoci prosadit na trhu.



Tvůrce Everfundu Ondřej Kašpárek podle svých dřívějších zkušeností přepokládá, že o zapojení se do obou projektů budou mít nejčastěji zájem lidé aktivní v kreativních odvětvích, jako jsou kultura a umění, grafika, design, reklama, architektura, audiovizuální tvorba a podobně. To se mu na setkání s názvem EVERFUND vol. 00 offline potvrdilo. Večer se totiž sešlo pár desítek lidí, kteří mají přesně takovou krevní skupinu.
Hned první účastník diskuse zastupující StreetGallery se setkání zúčastnil proto, že shání kontakty právě na kreativce. StreetGallery totiž provozuje galerie ve výlohách, do kterých teď hledá výstavní díla. Nápad udělat z výloh umění přišel před lety při venčení psa, kdy jeden z galeristů na procházce uviděl ošklivou výlohu obchůdku s potravinami a napadlo ho, že by z toho šlo udělat umění. Aktuálně má dvě výlohy na náměstí Generála Píky na Slovanech, ve kterých nabízí možnost zdarma prezentovat umělecká díla. „Jsou to místa, kde denně projde nebo projede autem kolem dvou tisíc lidí. To je daleko větší publikum, než by Vaše obrazy vidělo v Masných krámech,“ vtipkuje zástupce galerie na účet umělců.



„A to je právě ono, jde spíš o příležitost vhodnou pro umělce,“ říká student doktorského programu Fakulty strojní ZČU v Plzni. Sám má zkušenosti s projekty podobnými inkubátorům, myslí ale, že na podporu strojařiny a dalších technických oborů nic takového neexistuje. V současné době se věnuje specializovanému výzkumu a chtěl by rozjet business, ale zatím nenašel nikoho, kdo by byl výzkum schopen finančně podpořit. Tvůrce Kreativního inkubátoru Michaela Mixová vysvětluje, že projekt nemá ambici a ani nemůže poskytovat zázemí čistě technickým oborům. „Zaměřuje se totiž spíše na menší projekty z kreativních průmyslů jako je design architektura nebo reklama, které obtížněji hledají partnery a investory,“ dodává Michaela.




To vítá sdružení OCET o.p.s., které mimo jiné připravuje i úspěšný festival animovaných filmů Animánie.  Na rok 2015 se chystají do Plzně přivést mezinárodní Orfovský seminář, který se koná jednou ročně na jednom místě světa. Pracovní název semináře je Hudba a rozezpívané zahrady, ale semináře se věnují nejen hudbě, ale i dalším múzickým uměním. Pro své kurzy založené na hudební a pohybové kreativitě hledá spolupracovníky. Do města zavítají lidé z celého světa, bude proto nutný větší počet dobrovolníků na tlumočení i další organizaci celé akce.

Do projektů Plzně 2015 mohou vstoupit ale i komerční partneři, za které ve středu promluvila zástupkyně firem JCI West Bohemia a Management Mania. Cílem organizací je právě podpora podnikatelského prostředí stejně jako podpora mladých talentů k zakládání firem a dalšího vlastního podnikání. V současnosti se snaží zavést co-workingové centrum v srdci města, které by poskytlo společný prostor pro aktivity mladých podnikatelů. Vítají založení Kreativního inkubátoru na Světovaru, ale obávají se, že poloha místa mimo centrum nebude pro lidi dostatečně atraktivní. Taková myšlenka vyvolala mezi přítomnými plzeňskými kreativci bouřlivou diskusi. Většina polohu Světovaru obhajuje s tím, že sice leží mimo centrum, ale dá se k němu pohodlně dojet nejen městskou hromadnou dopravou. V budoucnu se počítá i s velkým parkovištěm v areálu Kulturní fabriky.

S poměrně zajímavým projektem se představilo i sdružení Jsme částí Země. Jde mu o podporu včelstva, které chce chovat ve městech, jak je to běžné v zahraničí. Zástupce sdružení je sám včelař, který má ale zkušenosti i ve školení. Pomocí svých přednášek se snaží zbořit mýty o včelách a docílit změny v přístupu lidí ke včelám. Stále se totiž zhoršuje životní prostředí, čemuž člověk napomáhá používáním pesticidů, ale i chování ke včelám. Od zapojení svého projektu do platformy Everfundu si slibuje nejen zviditelnění celého problému, ale i možnost najít finanční nebo materiální pomoc pro stavbu úlů a dalšího vybavení.
Pestrou směsici účastníků rozšířilo i sdružení s názvem Plzeň zastávka. Tři kamarádky si pronajaly prostory v budově nádraží Plzeň – zastávka nad zimním stadionem. Plánují tu vybudovat uměleckou dílnu na vazbu knih, malou galerii spolu s kavárnou a občerstvením. Otevření se plánuje už na jaro a tak je potřeba prostor dovybavit a uklidit a do budoucna sehnat i výpomoc s provozem stejně jako umělecká díla k vybavení interiéru. Tvůrkyně projekt považují za srdeční záležitost, které se věnují s obrovskou radostí. Na tom se shodne i další účastník diskuse, tentokrát student, který svůj volný čas věnuje pořádání koncertů v Plzni a okolí. Jeho potěšením je organizování koncertů jiných, než jsou možné ve velkých a známých klubech. Zajímá se totiž hlavně o menší kapely ze zahraničí. V současné době dává veškeré peníze na akce ze svého, přes Everfund by tak rád získal finance na další koncerty.



Velký zájem o aktuální projekty Plzně 2015 mezi mladými ukázali i tři studenti Fakulty umění a designu ZČU v Plzni. Zabývají se kreativními činnostmi, jako jsou přednášky nebo výstavy v rámci své komunity s názvem KYČN, pořád jsou ale omezeni jen na kontakt se svými známými a lidmi, se kterými se potkávají. Přicházejí tak s nápadem založit internetovou platformu, která by sloužila k propojení studentů. Ti by se prostřednictvím online komunikace domlouvali na společnou činnost v rámci tvorby na FUD.


Motivem celého večera bylo poznat nové plzeňské projekty a hlavně pak jejich tvůrce. Lidí, kteří mají chuť něco dělat, je v Plzni stále dost a díky setkání EVERFUND Offline vol. 00 se podařilo dát je na jeden večer dohromady. „Byl bych rád, kdyby se z podobných setkání stala tradice,“ říká Ondřej Kašpárek. „V Plzni je tolik zajímavých projektů a dnešní večer to jenom dokazuje,“ dodává. Setkání EVERFUND Offline vol. 01 se plánuje koncem ledna v prostorách plzeňského Pekla. Stránka Everfundu teď vstupuje do zkušební fáze a naplno se rozjede s novým rokem. Otevření kreativního inkubátoru je pak spojeno se zahájením provozu Kulturní fabriky Světovar v březnu 2015. Úspěšnost projektů Everfund a Kreativní inkubátor ukáže zájem Plzeňanů něco společně tvořit a kreativně podnikat. A co Vy? Jaký bude Váš projekt?   


Kateřina Mašková,

stážistka v týmu Plzeň 2015


Víc informací o projektu Everfund najdete na webu www.everfund.cz. Pokud máte zájem dozvědět se o projektech více nebo dokonce navázat kontakt s účastníky prvního setkání, můžete se obrátit na zde uvedené kontaktní osoby. Anebo přijďte v únoru na další setkání EVERFUND OFFLINE vol.01:  


KDE: Setkáme se v budově bývalé střední školy na Husově náměstí 1126/9, ve třetím patře, v místnosti, která se brzy promění ve sdílený pracovní prostor
KDY: středa 19.2. od 18:00

Bude to stát za to!


Kontaktní osoba pro projekt EVERFUND:

Ondřej Kašpárek
+420 737 826 109


Kontaktní osoba pro projekt Kreativní inkubátor:

Michaela Mixová
+ 420 601 375 094


               
Categories:

1 comment:

  1. Hallo allerseits, ich habe Kommentare von Personen gesehen, die bereits einen Kredit von (Nelson Wealth Loan Company) erhalten haben, und dann habe ich mich entschlossen, nach ihren Empfehlungen zu fragen, die ich auf meinem persönlichen Bankkonto für insgesamt 20.000 € bestätigt habe. Ich habe vor Stunden angefragt. Dies sind wirklich großartige Neuigkeiten und raten jedem, der ein echtes Darlehen benötigt, um sich per E-Mail zu bewerben (nelsonwealthfinacialloanservic@gmail.com). Ich bin froh, dass ich den Kredit bekommen kann, den ich beantragt habe. Bitte teile deine Hilfe mit Freunden.

    ReplyDelete