Tuesday, December 17, 2013

Otevřete si Plzeň v Evropském hlavním městě kultury Košice 2013

Zatímco do oficiálního zahájení programu Evropského hlavního města kultury v Plzni v lednu 2015 zbývá o trochu víc než rok, v Košicích proběhlo jeho slavnostní zakončení. Pod heslem „Otevřete si Plzeň v Košicích!“ se na závěrečném ceremoniálu o uplynulém víkendu (13. - 15. 12. 2013) představil i plzeňský projekt. Jeden z pavilonů v Kasárnách Kulturpark se proměnil v enklávu ryze plzeňské kultury.

„Jako jednotící téma naší prezentace jsme zvolili Umění a technologie, jeden z našich programových proudů. Můžeme se hrdě odkázat na bohatou historii, dění z pavilonu jsme ale také díky novým technologiím živě streamovali na síti a připravili jsme dílny pro širokou veřejnost. S hosty se tak o našem programu například bavili Spejblové, kteří v průběhu večera převzali roli barmanů i DJů,“ prozrazuje Jirka Sulženko, programový ředitel Plzeň 2015.


Plzeň spolu s proslulou loutkovou figurou vezla do Košic také komiksy s příběhy z historie města, vytvořené studenty Fakulty umění a designu ZČU. V pavilonu probíhaly workshopy výroby polymerových šperků plzeňské výtvarnice Evy Sušanské, filmové animace s plzeňským studiem Animánie, po celý den i noc hrál DJ Diome a páteční večer patřil koncertu plzeňské dvojice Debbi Love slamerky BioMashy.

Kromě vinylů na mixážním pultu našich DJů se točilo samozřejmě i naše výtečné plzeňské pivo, návštěvníky lákala do pavilonu originální světelná instalace i travnatý koberec nebo stylizované logo na stropě pavilonu. V interiérovém designu jsme byli důslední, vyzdobili jsme dokonce i záchod novinami o projektu, aby se k lidem dostalo co nejvíc informací! :-) Návštěvníkům se u nás podle všeho dost líbilo a dostali chuť si přijet Plzeň otevřít přímo do Plzně: „Osobní setkání a diskuse s těmi, kteří v Plzni tvoří program - přesně to může Košičany do Plzně nalákat. Celkově ta atmosféra v pavilonu působila velmi přátelsky a pomohla přiblížit lidem, co se připravuje v Plzni, i uvolněně probrat možnosti naší další spolupráce,“ hodnotí Christian Potiron za Košice 2013.

Přejeme Košicím, aby město žilo i po konci projektu, a těšíme se, že stejně jako mnozí z nás jeli spolu s nimi zažít přerod bývalé průmyslové metropole v kulturní, budeme u nás moci za rok přivítat hosty ze Slovenska!

Mirka Reifová


Foto: Tibor Nagy Grosso (Košice)
Categories:

0 comments:

Post a Comment