Tuesday, January 24, 2012

Novoroční přání Jiřího Boudníka

Vstupujeme společně do nového roku 2012, kdy nám zbývá na naplnění přání a závazků vůči projektu EHMK něco přes tisíc dní. Zní to jako hodně času a pokud všichni potáhneme za jeden provaz, těch tisíc dní se znásobí naší energií, znalostmi a prací a bude to příjemných tisíc dní nejen pro nás, ale i pro všechny, kteří budou realizovat své projekty v rámci roku České republiky jakožto hlavního evropského kulturního centra na východ od Rýna (západní část Evropy si ohlídá náš partnerský kulturní frankofonní spoluaktér, belgický Mons).

Je to veliká příležitost, která se nabízí jedinkrát za život. Se zodpovědností je to totéž. Jsme tým mužů a žen  - lidí, kteří mají rozličné zkušenosti z různých kulturních organizací, ať už příspěvkových nebo ne, zkušenosti z různých zemí a různých životních tras. Ač jsme v minulosti byli na rozličných trasách, sešli jsme se všichni zde, v Plzni, abychom po zasloužené výhře mohli naplnit naší vizi nejen pro Plzeň, ale i pro celou českou zem. Jelikož náš vztah k městu Mons není kompetitivní, ale jistě soutěživý (Kateřina Melenová hezky definovala slovo soutěž jako něco, kde těží všichni – „sou-těží“), můžeme říci, že budeme spolu s Monsem v roce 2015 reprezentovat celou Evropu, v roce, kdy se do Evropy shodu okolností sjede celý svět na Expo 2015 v Miláně.

Tato rozmanitost týmu, rozmanitost názorů a zkušeností, pokud táhneme za stejný provaz, nebo použiji-li sportovní výraz vítězné Viktorky Plzeň „všichni kopeme za Plzeň“, je naší devizou. Není nezbytné, abychom se ve všem shodovali a měli na vše stejný názor. Tuto fádnost si jistě nikdy nedopřejeme a fakt, že za projektem stojí celá Plzeň, reprezentovaná zástupci všech politických směrů a jejíž političtí zastupitelé svoji nezbytnou společnou podporu silně vyjádřili, je důležitým lubrikantem, který zabrání tomu, aby se jednotlivé nitky, ze kterého je náš provaz spleten, nepřetrhaly.

Mám do Nového roku jedno malé přání a tím je, abychom si sebe navzájem vážili (i když spolu mnohdy nesouhlasíme) a dívali se stále tím stejným směrem, za kterým tento provaz těch tisíc dní potáhneme.

Kreativní tvorbě v roce 2012 třikrát zdar.

Jiří Boudník

0 comments:

Post a Comment