Thursday, June 28, 2012

Sezóna začíná- At‘ žije ulice v Plzni

Lisa Schulze
Léto, slunce, umění v ulicích. Sezóna kulturních akcí pod širým nebem však začala největší bouřkou, kterou jsem kdy viděla. Blesky, hromy a déšť by znamenaly, že oslavy by se utopily ve vodě.
Ale měli jsme štěstí: Počasí bylo tento rok hezké! Zahájením léta byl „Svátek hudby“ (Fête de la musique) organizovaný místní Alliance française. Hudební oslava na ulicích už má dlouhou evropskou tradici. Od osmdesátých let zahajuje léto a oslavuje nejdelší den roku s hudbou každého žánru. Slouží jako platforma pro profesionální umělce ale i pro místní amatérské skupiny. V Plzni jsme měli 4 scény, které lákaly hudbou. Bylo tam něco pro každého: rock nebo folk ale i pop. Zejména idylická byla scéna naproti věži Plzně 2015. Po interpretaci písníček skupiny „Beatles“ hráli hudebníci na flétnu hudbu a vystoupili muzikanti lidové kapely s houslemi a kytarou.
Dosavadní vrchol kultury na ulicích byl ale „Den Meliny Mercouri“, který organizovala Plzeň 2015. Akce se konala v sobotu, 23. června na Americké. Normálně silně frekventovaná ulice mezi nádražím a mostem přes řeku byla uzavřena autům a otevřena rozmanité kultuře, umění a pouhé radosti ze života.
Letošní motto bylo„Na ulici jako doma“. Tento slogan měl několik úrovní sociálního významu: jednak chtěli jsme pozvat obyvatele Plzně, ať opustí své  byty (my home is my castle…), aby se odvážili z příjemné důvěrnosti soukromého, potkali se s ostatními obyvateli města a zažili  –možná i z nové perspektivy- město společně. Také jsme tím chtěli upozornit na situaci bezdomovců v Plzni. Pro ně jsou ulice opravdu domovem, a sice ne vždycky nejpříjemnějším, jak ukázala bouřka, kterou jsem zmínila na začátku.
V sobotu nám však svítilo do tváří slunce. Měli jsme skvělý byt venku. Uprostřed silnice jsme instalovali super pohodlný gauč, kde mohli nás navštívit Plzeňáci a diskutovat o projektu Evropské hlavní město kultury 2015. Ale náš kuchyňský stůl byl také oblíbeným místem, kde si dvojice sedali sníst své empanady od stánku vedle.
Plzeň 2015 nebyla jediná organizace, která měla domeček na Americké. Environmentální organizace Envic prezentovala „Urban Gardening“ (zahradničení v městě) neobvyklým způsobem. Obyvatelé bytu nebyli lidé. V záchodu měla rodina jahod hezký pokoj, jejími sousedy byla skupina rajčat, které se usídlily ve dřezu. Na gramofonu tancovala mladá řeřicha.
Tajné středisko života některých lidí je televizor. Skupina herců reagovala na tento smutný fakt a instalovala na Americké kratochvilný automat. Diváci si mohli vybrat mezi 10 filmy a potom se divit mimořádné interpretaci herců. Na konci filmu „Komisař Rex“ třeba byl pes jediný herec- snědl všechno a všechny: pachatele, důkazy a partnera s pistolí.
Ale program na dvou scénách byl stejně pozoruhodný. Především amatérské taneční skupiny ukázaly, co mají na repertoáru. Můj favorit: holky s charlestonem.    
Děti si mohly vyzkoušet u různých stánků své umělecké schopnosti s tužkami, vodovými barvami ale i s barevným pískem v modré, zelené a červené.
Velice podařená akce pro nejmladší hosty byla „Hele, město!“. Malí obyvatelé města mohli před budovou komerční banky postavit „Trpasličí Plzeň“, včetně pojízdné tramvaje a věže. Tato akce byla organizována sdružením Trk (http://www.trk-os.cz/), které plánuje další malé-město.
Večer končil hudbou a tancem v music baru Anděl.

Ale sezóna ulic ještě není u konce! Příští akce na náměstí bude „Chill it and Grill it“ v sobotu 30. června. Více informací najdete tady: http://www.zivaulice.eu/.


0 comments:

Post a Comment