Wednesday, October 31, 2012

PĚSTUJ PROSTOR – Informace z uskutečněného semináře

PROGRAM PĚSTUJ PROSTOR ZAHÁJILA PESTRÁ DISKUSEVe středu 24. 10. 2012 byl ve večerních hodinách představen nový program společnosti Plzeň 2015 Pěstuj prostor. Program slouží pro zapojení veřejnosti do proměny veřejného prostoru Plzně. Do programu můžete již nyní přispívat vlastními nápady, a to na webovém portálu www.verejnyprostorvplzni.cz, nebo poštou (informace o programu k vyzvednutí na adrese Pražská 19 v sídle společnosti Plzeň 2015).

Večer zahájilo krátké uvedení programu, ve kterém každý z autorů řekl, čím je pro něj program důležitý. Zaznělo, že Pěstuj prostor je součástí širšího rámce projektů, které budou mapovat veřejný prostor z různých úhlů pohledu a zprostředkovávat jeho proměnu. Program je sice zaměřen na malé a středně velké změny, ale právě drobné intervence ve veřejném prostoru často vedou k pozdější zásadní proměně.

Nejzajímavější na setkání byla závěrečná diskuse. Večer probíhal spíše v komorní atmosféře, do diskuse se díky tomu zapojila většina příchozích. Zazněla rozličná témata: efektní nápad na rozsvícení plzeňských mostů, cyklistika, debata o plzeňských sídlištích, již pravidelně se vynořující téma Domu kultury i diskuse o čerstvé rekonstrukci Štruncových sadů. Není divu, na představení programu přišlo pestré publikum – primátor města Plzně, ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje, zástupci sdružení ENVIC, člen Guerilla gardening Pilsen a mnoho dalších. Primátor Martin Baxa vyjádřil nad spuštěním programu radost a slíbil svou podporu zajímavým podnětům.

Součástí večera byla i přednáška architekta a jednoho z autorů programu Marka Siváka o tom, co to vlastně veřejný prostor je, jak jsme se na něj dívali v minulosti, jak se na něj díváme dnes a jak ho vidí i v jiných městech nebo za hranicemi. Samotné zapojení se do programu Pěstuj prostor bylo demonstrováno na příkladu oživení řeky Mže veřejnou saunou, k čemuž inspiroval projekt ateliéru H3T.

Autoři programu doufají, že program bude mít u plzeňské veřejnosti silnou odezvu a že se pomocí něj podaří proměnit co nejvíce míst v Plzni.0 comments:

Post a Comment