Friday, August 16, 2013

Poznejte statečné dětiVíte, jak se poznají statečné děti? Rozhodně nemají strach poznávat nové věci a po hlavě se vrhají do různých dobrodružství. A přesně takový byl tým šesti plzeňských děvčat spolu s jejich vedoucí Majkou-vlastním jménem Nguyen Dinh Phuong Mai. Tyto veselé a chytré slečny vyrazily na konci června do polské Wroclawi, kde se od 7. do 12. července konal festival BRAVE KIDS. Festival, jehož čtvrtý ročník letos proběhl, je věnovaný dětem z celého světa. ,,BRAVE KIDS je rozhodně skvělá zkušenost ,´´ jsou zajedno třináctiletá Nguyen Ngoc Anh (Martina) a jedenáctiletá Vu Nhat My (Míša), které se výpravy účastnily. A čeho se vlastně celý festival týká? ,, Poznávání nových kultury, které si předávají děti z různých zemí světa,´´ vysvětluje Míša s Martinou.


Plzeňská dívčí skupina Banana Kids vyrazila do Polska už 25. června, aby se stihla aklimatizovat v novém prostředí. Přestože hlavní program festivalu trval šest dní, děvčata strávila v Polsku tři týdny. Prvních čtrnáct dní poskytly hostům azyl polské rodiny. ,, Poláci jsou hodně věřící,´´ vypráví Míša, ,,to bylo hodně jiné než u nás doma.´´ Během celého pobytu se pak  plzeňská parta setkávala s ostatními skupinami, kterých se letos sešlo celkem šestnáct. ,, Z České republiky dorazily hned dvě skupiny,´´ vzpomínají holky. ,,Přijela naše vietnamská skupina z Plzně a také skupina Romů z Brna.´´ Dalšími účastníky byli děti z Hong Kongu, Ugandy, Polska, Gruzie, Kyrgyzstánu, Rumunska, Laosu, Indie, Zimbabwe, Izraele a Íránu.  Všechny skupinky se během celého festivalu setkávaly a učily se navzájem své národní zvyky a seznamovaly ostatní se svou kulturou. ,,My jsme ostatní děti učili mazurku´´ smějí se holky. A co se naučily ony od ostatních? ,, Indové nás naučili písničku, izraelské děti nás učili hrát na ukulele, Írán si připravil také tanec a vyráběli jsme jejich tradiční hudební nástroj.´´  Komunikace s ostatními dětmi prý nebyla nikterak složitá. Hlavním jazykem byla angličtina, ale v krizových případech pomohli ruce i nohy. Velkým zážitkem pro holky byly také nové chutě a vůně netradičních jídel. ,,Největší dobrota byl palestinský chléb se speciálním kořením a olejem. A nejhorším jídlem byla sladká rýže, kterou podávali v místní jídelně, to byla hrůza,´´ se smíchem vzpomíná Martina.   Míša také přidává své zážitky s indickou kuchyní: ,,Třeba indické děti si nosili své jídlo s sebou v takovém kastrolu. Vždycky si na zem dali igelit, na něj uvařené jídlo a jedli rukama.´´


Celý festival BRAVE KIDS vygradoval závěrečným vystoupení všech skupin. Plzeňská skupina Banana Kids vystoupila s vietnamským tancem, který vyprávěl o pěstování rýže ve Vietnamu. Možná se divíte názvu, který si slečny vymyslely. Ony mají ale jasné vysvětlení: ,, My jsme Banana Kids, protože naše slupka je žlutá, ale uvnitř jsme bílé.´´ Celý festival byl pro děvčata velkým zážitkem, na který budou vzpomínat ještě dlouhou dobu. A jestli by jeli znovu? ,,No jasně, že jo!´´ nadšeně obě souhlasí. 

-mba-
Categories:

0 comments:

Post a Comment