Thursday, October 24, 2013

Umění propojuje plzeňskou budoucnost a košickou minulost

Jaká může být atmosféra v takovém evropském hlavním městě kultury, teď na vlastní kůži zažívá výtvarnice Petra Římalová. Absolventka Akademie výtvarných umění v Praze a rokycanská rodačka totiž od začátku září do konce října působí ve slovenských Košicích, kde tvoří site-specific dílo pro Kasárne Kulturpark. Příležitost ukázat co umí, dostala díky spolupráci projektu K. A. I. R. (Košice 2013) a budoucího hlavního města kultury 2015 Plzně.

Na Slovensku Petra představuje svou práci s názvem Príbehy Kasární. Jde o videoinstalaci složenou z animací vytvořených podle fotografií a dalších materiálů pořízených v bývalých košických kasárnách. Ty autorka zachytila ještě před jejich rekonstrukcí a přeměnou na kulturní centrum města. Moderním pojetím tak propojila současnost s minulou činností lidí, kteří zde pracovali a žili. Hlavním tématem Petřiny práce je prostor. Hlavně pak místa, která něco vypovídají o své minulosti. 3D modulace ve spojení s animací a videem tak často objevují fenomén času a jednotlivých událostí, které dané prostředí utvářely a měnily. V práci si pak každý návštěvník výstavy může najít to své, protože výtvarnice příběhy podává nepřímo a nechává prostor pro fantazii. Právě představivost a inspirace přicházejí skoro samy v jedinečném prostředí Kasárne Kulturpark. Komplex budov z 19. století stojící jen několik desítek metrů od historického středu města tvoří samostatné kulturní centrum. Košičané si prostor rychle oblíbili a objekt teď slouží nejen jako místo pro setkávání se s uměleckou tvorbou, ale i pro setkávání vzájemné. To je velkou inspirací i pro Plzeň, kde má také vzniknout nové kulturní centrum v bývalých kasárnách na Světovaru. Otevírat se bude na jaře roku 2015, kdy se staneme Evropským hlavním městem kultury.


Petra Římalová v Košicích rozhodně nezahálí a kromě práce na projektu se stihla také zúčastnit Bílé noci. Bílá noc je velkolepá umělecká show, která objevuje městský prostor a snaží se ho divákům představit v atraktivní a nezvyklé formě. Evropská města se s příchodem tmy mění na interaktivní prostor plný hudebních a světelných instalací, noc tak ztrácí svou temnotu a stává se z ní noc bílá. Letos se taková neobvyklá podívaná konala právě v Košících, kde se otevřely kulturní a veřejné prostory návštěvníkům i v pozdních nočních hodinách. Petra tu vedle svého díla Divadlo lidských stop prezentovala i projekt Evropské hlavní město kultury.
Po dvouměsíčním pobytu se Petřina výstava pomalu chýlí ke konci. Pokud nechcete přijít o jedinečnou možnost vidět práci Příběhy Kasární naživo, zamiřte už tento čtvrtek 24. října od 18.00 hodin do košického areálu Kasárne Kulturpark. Výstava tu bude přístupná až do neděle, vždy od 16.00 do 18.00 hodin.

Katka Mašková, stážistka 
Categories:

0 comments:

Post a Comment