Thursday, June 27, 2013

Regensburg a Plzeň oslavili partnerství kulturní akcí v ulicích města

Souběžně s Dnem Meliny Mercouri v Plzni proběhly v partnerském městě Regensburg 40. slavnosti města, takzvaný "Bürgerfest" s mottem Žitá kultura, milované městoEvropské hlavní město kultury zde samozřejmě nemohlo chybět! Na stánku v ulici Thundorferstrasse se psaly česko-německé pohlednice a mohli jste zde potkat i plzeňského primátora Martina Baxu


"Chtěli byste pohlednice z Plzně poslat přátelům nebo rodině? Poštovné za vás uhradíme my.“

"Cože, jenom tak?"
"Musím ji poslat do Plzně, nebo můžu i někam jinam?"
"Mohu si raději vzít pero?"
"No, já nevím komu."
"Ne, mám mobilní telefon!"
"Opravdu? - To je skvělé!
"



Ta poslední byla nejčastější odpověď. Přibližně 300 plzeňských pohlednic poslali zájemci našeho stánku 21-23. června po celém světě. Mohli si vybrat z 9 různých motivů, které vznikly dne 18. května jako výsledek akce "Photo Jam". Za tímto účelem byly Plzeňané vyzváni, aby společně fotografovali Plzeň pod heslem "Jugendstil v Plzni."


Motivy pohlednic byly také vystaveny na stánku a lidem se moc líbily. Pohlednice nejčastěji posílali do Bavorska, ale i do České republiky – a i do exotických zemí jako je Kuala Lumpur (Malajsie), Guantanamo (Kuba) a London (Kanada). Jana Pecikiewicz, evropská dobrovolnice projektu "Zažij Plzeň!" u Tandemu v Plzni a Steve Naumann, praktikant z týmu Plzeň 2015, si připravili několik českých vět, které by mohli návštěvníci stánku psát na pohlednice, a vysvětlovali neúnavně návštěvníkům, proč Plzeň stojí za návštěvu. Na sobotní odpoledne zorganizovali žonglérskou a bubenickou skupinu "Estella de Fuego" z Plzně, která nabízela workshopy žonglování a bubnování a byla tak dalším zpestřením ulice Thundorferstraße.

Ve vedlejším stánku Tandemu - Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže si mohli zájemci zatočit kolem štěstí a otestovat své znalosti o České republice. Kromě toho tým informoval o možnostech školních a mimoškolních výměn, o portálu pro mládež www.ahoj.info, metodě jazykové animace a mnohém dalším.



V neděli se na besedě s mottem "Unter Freunden - Mezi přáteli" pořádané Tandemem Regensburg a Centrem Bavaria Bohemia (CeBB) vše točilo kolem partnerství města Plzně a Řezna. Na pódiu u břehu Dunaje diskutovalo pět hostů o 20letém výročí partnerství měst, aktuálním stavu a budoucích možnostech spolupráce. Primátor Hans Schaidinger vzpomínal na počátky partnerských vztahů po pádu železné opony a vyjmenoval příklady z několika oblastí spolupráce - od kulturní spolupráce přes projekty pro seniory až po výměnu zkušeností týkajících se protipovodňových opatření.

Petr Šimon z týmu Plzeň 2015 zdůraznil, že město Řezno, které se ucházelo o titul Evropského hlavního města kultury v roce 2010, hrálo pro Plzeň významnou roli již během výběrového řízení. Města Plzeň a Řezno nyní také spolupracují na projektu "Impuls 2015!" Centra Bavaria Bohemia (CeBB). Některé nápady, které mají být realizovány v roce 2015, se setkaly s vřelým ohlasem publika, jako například Vlak za kulturou, taneční projekty, literární putování a pohádková poutní cesta.

Karla Zajíčková, vedoucí jediné zahraniční pobočky Průmyslové a obchodní komory Řezno v Plzni, zdůraznila význam hospodářských vztahů mezi městy a Plzeňským krajem a Horní Falcí. Hana Bejlková pozvala řezenské občany se zájmem o Českou republiku a český jazyk na pravidelný česko-německý "štamtiš", který zorganizovala za pomoci dalších dobrovolníků již po sté.

Co se plánuje v Plzni pro rok EHMK 2015 a které akce se konají již nyní, vysvětlil Petr Šimon. Kromě výstavby nového divadla a přestavby bývalého pivovaru Světovar na kulturní centrum bude celá řada akcí a projektů probíhat nejen v Plzni, ale také v celém kraji. Hlavními tématy jsou západočeské baroko, land art a kulturní dědictví. Cílem je intenzivně zapojit obyvatelstvo a vytvořit z Plzně otevřenější a atraktivnější město.


Maika Victor-Ustohal, programová manažerka Centra Bavaria Bohemia
a Steve Neumann, praktikant GFPS v týmu Plzeň 2015
Categories:

0 comments:

Post a Comment