Tuesday, June 25, 2013

Melina v námořnickém to rozjela v centru Plzně


Prázdninová atmosféra se dá navodit i přes nepřízeň počasí. Tahle věta lákala Plzeňáky a Plzeňačky na Dny Meliny Mercouri i v případě, že by padaly trakaře či jiné hospodářské dopravní prostředky.  Tyhle obavy byly oprávněné, protože se kvůli dešti z předchozích dnů musel zrušit program plánovaný na  8. 6. a schody, které měly zpřístupnit náplavku řeky v centru Plzně, nakonec nevyrostly.   Naštěstí se ale nepřízeň počasí nekonala a v sobotu 22. 6. byl den jak malovaný.

Na levém břehu řeky Radbuzy v centru města už ráno vyrostly stany a stánky, kde se návštěvníci mohli pobavit nebo seznámit s různými neziskovými organizacemi. Dobrá nálada panovala i ve stanu Strážných andělů, kteří fungují jako organizace pod záštitou projektu Plzeň 2015. Hlavním úkolem strážných andělů je informovat co nejvíce lidí o projektu Plzeň 2015 a jeho cílech.
Na křižovatce oddělující Anglické nábřeží a Kopeckého sady mohli kolemjdoucí obdivovat kreace tanečních skupin různých žánrů. Odpoledne se na této CUBE dance stage odehrály souboje tanečních jednotlivců, které pořádně rozvířily atmosféru.

Čím blíže byla 18 hodina, tím víc se zvyšovala koncentrace Plzeňáků v pruhovaných tričkách. Velký počet plzeňských námořníků ale nebyl vůbec náhodný. Právě od 18h začal boj o stanovení nového českého rekordu v co největším počtu lidí v pruhovaném svršku. Na správnost sčítání dohlížel komisař z agentury Dobrý den. Všichni účastníci museli poctivě projít sčítací brankou a být orazítkováni. Pak už se jen netrpělivě čekalo a vyhlášení výsledků. Krátce po 19h bylo sečteno a Plzeňáci se mohli radovat ze dvou titulů najednou - nejvíce pruhovaných námořníků na jednom místě a Evropské hlavní město kultury 2015! No řekněte, znáte ještě nějaké takto výjimečné město?

Po zbytek večera bylo tedy opravdu co slavit. Program nabitého dne vygradoval v půl desáté, kdy se na vodní hladinu Radbuzy promítala jedinečná audio-vizuální kompozice na téma život kolem vody. A co je po sobotním Dnu Meliny Mercouri úplně jasné? Přeci to, že by tahle výjimečná žena, která působila nejen jako herečka a zpěvačka, ale i jako řecká ministryně kultury a která je autorkou projektu Evropské hlavní město kultury, měla obrovskou radost.

Mischa Bartyzalová
stážistka

0 comments:

Post a Comment